pondělí 30. dubna 2018

Mistrovství ČR mládeže 2018 - Praha 7

Letošní mistrák se jel zase po delší době v Praze.
Na Praze 7 zbourali starou prehistorickou dráhu a do nových prostor si přivezli starou Strakonickou dráhu. Dráha je po úpravách a rekonstrukci v dobré kondici, zasloužila by si ale lepší zdroje.

První závod se jel už v pátek večer, závod Production 1:32 , tedy polomakety cestovních aut s "plechovými" podvozky - PR/32. Roman K. je mistr malých plechovek, s losovaným JK Falconem od roku 2014 neprohrál ve své kategorii, a poslední 3 mistrovství vyhrál i celkově..

Po jasné kvalifikaci pro Romana  - o dvě desetiny před druhým - byl pak závod už velmi vyrovnaný, a po 5 jízdě byli Roman a Adam v jednom kole. Pak ale Roman zabral, měl i víc štěstí, a vyhrál o dvě kola. O třetí místo celkově bojoval Lukáš s domácím borcem Štěpánem, který neskutečně využil domácího prostředí. Což se ukázalo naplno v dalších závodech.

1. Roman Klapka S 295.42 4.582
2. Adam Beran S 293.43 4.570
3. Štěpán Kovář M 287.21 4.531
4. Lukáš Tříska S 286.50 4.499

Do kategorie PR/24 , tedy velkých plechovek, zasáhl už i mistr světa WingCars a žákovský vítěz loňského ročníku prestižního seriálu Honda HSV Tour 2017, Honza Gotthardt. V kvalifikaci ale opět úřadoval Roman, tentokrát s desetinou náskoku na Honzu a Adama. Hned za nimi domácí superstar Štěpán.
Závod byl zkrácen na 8x2 minuty, v podstatě to byl sprint - kdo udělá chybu, nebo se namotá do skrumáže, bude bez medaile. Závod výborně rozjel Honza, který držel tempo a vyhýbal se nehodám. Ostatní se potloukli. Roman ve třetí jízdě s pokřiveným chassis ztratil 3 kola , naštěstí jsem si toho všiml a v pauze mezi jízdami podvozek trochu srovnal a dal mu šanci dohnat ztrátu. Po 6. jízdě byl Honza 4 kola před Adamem i Romanem, který velmi dobrou jízdou na těžké černé drážce stáhl ztrátu na Adama. Pak se začaly dít věci: špatně zapojený Honzův ovladač smazal jeho náskok. Honza pak nezvládal jízdu na bílé a červené drážce a kosil soupeře. Víc štěstí měl Adam, který výborně finišoval na oranžové a zaslouženě vyhrál svůj první titul ve starších žácích. Čtvrtý finišoval domácí Štěpán 3 okruhy před Lukášem. Až 6. místo pro prvního juniora Michala H. Starší žáci vládnou v posledních letech republikovým šampionátům.

1. Adam Beran S 234.18 3.697
2. Roman Klapka S 232.52 3.748
3. Jan Gotthardt S 228.59 3.717
4. Štěpán Kovář M 219.21 3.819

Do závodu Eurosport G12 jsme nasadili opět podvozek Club12 z MoravaOpen s cílem proklestit se do cíle bez úhony. Očekávali jsme dost velkou bitvu a kolize, rozdíly mezi modely byly už v kvalifikaci dost velké. Vyhrál ji Honza o 0,055s před Romanem a o dvě desetiny před Adamem.
Závod pak byla jedna velká bitva o vítězství mezi nejlepšími 4 závodníky mistrovství. Od začátku se ve vedení střídali Adam, Honza i Štěpán. Roman ztratil v prvních segmentech 4 okruhy a celý závod musel dohánět. Neustále se zlepšoval a doháněl ztrátu. Všichni 4 jezdili časy kolem 3,3sec a rozhodovaly jen zaviněné či nezaviněné kolize. První vypadl z boje o titul Honza, který dojel závod z roztrhlým kolem. Před posledním segmentem měl Roman ztrátu 2 okruhy a Štěpán 1 na Adama. Hned na začátku jízdy ztrátu oba smazali, a jezdili všichni tři v jednom kole. Roman výborným rekordním nájezdem 35 okruhů skvěle finišoval, ale na domácího šampiona to nestačilo. Stejně tak Adam finišující na těžké červené drážce nedokázal udržet Štěpána za zády a o čtvrt okruhu prohrál celkové pořadí. Nicméně dvakrát vyhrál soutěž starších žáků a stal se nejlepším závodníkem mistrovství.

1. Štěpán Kovář M 259.39 3.295
2. Adam Beran S 259.18 3.334
3. Roman Klapka S 258.25 3.278
4. Jan Gotthardt S 254.46 3.304

Ještě pár poznámek k pořadatelům: V posledních letech se nikdy nevyhlašovaly celkové výsledky jednotlivých závodních kategorií, na poháry by pak neměli šanci dosáhnout mladší žáci. Tady to bylo díky domácímu talentu jinak, ale pokud jsou 3 sady pohárů tak se dávají jednotlivým věkovým kategoriím podle výsledků ve všech 3 závodech. Stravování bylo vyhovující a stálo dost času a pak se musely jet ty sprinty na 2 minuty. To byla škoda.
Metrák měl ještě nějaký svérázný názor na výměnu pneu v závodě PR32. Budu to s ním muset ještě probrat u láhve rumu...